„Pasja-krew-zgliszcza-nadzieja. Kolumbowie na Politechnice Gdańskiej” | Politechnika Gdańska

Treść strony

Data dodania: 2019-08-30

„Pasja-krew-zgliszcza-nadzieja. Kolumbowie na Politechnice Gdańskiej”

plakat reklamujący wystawę Pasja-krew-zgliszcza-nadzieja
WYDARZENIE | Wystawa na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W dniach 30 VIII – 6 IX 2019 r. w holu w Gmachu Głównym zaprezentowano wystawę „Pasja-krew-zgliszcza-nadzieja. Kolumbowie na Politechnice Gdańskiej” zorganizowaną z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ukazano na niej postaci, które rozpoczęły studia na uczelni niedługo przed wybuchem wojny i były związane z uczelnią po zakończeniu działań zbrojnych, a w późniejszych latach pracowały na Politechnice Gdańskiej. Oprócz fotografii, w gablotach wyeksponowano dokumenty, takie jak przedwojenne legitymacje studenckie, legitymacje polskich kół naukowych i korporacji akademickich, a także dokumenty ukazujące losy polskich studentów – m.in. związane z wysiedleniami i pracą przymusową. Na wystawie zaprezentowano także m.in. książki naznaczone zniszczeniem (ślady po kulach, nadpalenia) oraz belkę stropową, tzw. dwuteownik, element konstrukcji nośnej Gmachu Głównego, noszący ślady pocisku artyleryjskiego. Na wystawie wykorzystano eksponaty pochodzące ze zbiorów Sekcji Historycznej oraz Pracowni Zbiorów Zabytkowych i Starych Druków Biblioteki Politechniki Gdańskiej.

32 wyświetleń